tabara
God is a God of the present and reveals to those who are willing to listen carefully to the moment in wich they live the steps they are to take toward the future. H. Nouwen
joi, septembrie 16
miercuri, august 4
statornicie
Dumnezeu este rabdator cu noi si ne invata dupa intelesul nostru. Dumnezeu a facut meri ca sa faca mere; chiar daca noi putem alege, asta nu ne face dumnezei; deci trebuie sa facem ceea ce am fost creati sa facem, nu este scuza, nu este nimic care sa ne schimbe scopul pentru care am fost creati.
miercuri, iulie 28
Fie ca Dumnezeu sa te binecuvanteze cu tulburare
fata de raspunsurile usuratice, jumatatile de adevar
si relatiile superficiale
astfel incat sa traiesti din adancul inimii tale
Fie ca Dumnezeu sa te binecuvanteze cu manie
fata de nedreptate, asuprire si exploatarea oamenilor
astfel incat sa lucrezi pentru dreptate, libertate si pace
Fie ca Dumnezeu sa te binecuvanteze cu lacrimi
care sa curga pentru cei ce sufera durere, respingere
foame si razboi
astfel incat sa iti intinzi mana si sa-i mangai
si sa le transformi durerea in bucurie
Fie ca Dumnezeu sa te binecuvanteze cu destula
nesabuinta sa crezi ca tu poti face o diferenta in lume
astfel sa faci ceea ce altii spun ca nu se poate face
sa aduci dreptate si bunatate pentru toti copiii
si pentru toti saracii
o binecuvantare franciscana
o binecuvantare franciscana
luni, iulie 26
joi, iulie 8
vineri, iulie 2
vinerea este o zi deosebita pentru noi pentru ca este o zi pentru "iesiri". mergem la 'vanatoare' de poze, !!!!!!!!!mergem la bazin, vizitam gradina botanica, mergem sa ne jucam la Puskin, vedem filme ............................. astazi am mers la Puskin. am jucat: volei si fotbal. .....am jucat fotbal!!!!!!! dupa 10 minute am zis ca ma retrag dar nu am avut nici o sansa! am avut un timp bun......
va rog sa va rugati pentru noi saptamana viitoare. majoritatea lucratorilor sunt in concediu, ceea ce inseamna ca suntem foarte putini. si avem nevoie de intelepciune si energie................ cred ca Dumnezeu lucreaza prin noi, prin ceea ce facem, dar El poate sa lucreze si prin rugaciunile voastre........ multumesc
va rog sa va rugati pentru noi saptamana viitoare. majoritatea lucratorilor sunt in concediu, ceea ce inseamna ca suntem foarte putini. si avem nevoie de intelepciune si energie................ cred ca Dumnezeu lucreaza prin noi, prin ceea ce facem, dar El poate sa lucreze si prin rugaciunile voastre........ multumesc
luni, iunie 28
art week!!!!!!!!!!!!!!!!!!!



saptamana trecuta am avut musafiri: Maxim, Charles, Sarah, Nelu, Evi, Samuel, Skip si John. m am bucurat sa vad ca nu suntem doar noi implicati in aceasta slujire. eu, si copiii, ne am bucurat sa invatam lucruri noi la arta. si fiecare dintre noi a vrut sa ajute la desenele inspirate din 'Biblia pentru copii' pe care le a inceput John pe gard. speram sa le terminam in curand!!!!!!!!!!
duminică, iunie 27
joi, iunie 17
chiar daca am stiut aseara ca ploua tare nu mi am imaginat cum va arata orasul a doua zi. valea orasului, acolo unde majoritatea dintre copiii care frecventeaza centrul comunitar locuiesc, a fost inundata. a fost trist dimineata cand am vazut strazile pline de apa, dar mai trist a fost cand pe parcursul zilei am auzit povestile copiilor, cum a ajuns apa in curtile lor, in casele lor. am fost surprinsa sa ii aud cat de maturi sunt "nu cred ca vom dormi la noapte. si poti sa iti imaginezi? daca noi nu o sa dormim, ce sa mai zic de parintii nostrii care sunt si mai ingrijorati?" nu am putut sa spun nimic, eram la masa si ce am facut a fost sa aplec capul si sa ma uit in farfurie, nu era in puterea mea sa fac ceva. eu doar ma rog, si asi vrea ca voi sa faceti la fel.
duminică, iunie 13
copiii au luat vacanta!
maine vom planifica programul pentru aceasta vara. puteti sa va rugati pentru noi:
_sa avem intelepciune in planificarea programului de vara
_sa vedem programele pe care le facem ca un mijloc in a L sluji pe Dumnezeu si pe cei saraci
_sa avem rabdare si putere in ceea ce vom face
_sa putem sa Il aratam pe Dumnezeu copiilor
puteti sa va rugati pentru mine sa am intelepciune ,rabdare si creativitate in orele de arta; sa stiu cum sa ajut la integrarea voluntarilor in comunitate, ca ei sa vada pe Dumnezeu in ceea ce facem.
maine vom planifica programul pentru aceasta vara. puteti sa va rugati pentru noi:
_sa avem intelepciune in planificarea programului de vara
_sa vedem programele pe care le facem ca un mijloc in a L sluji pe Dumnezeu si pe cei saraci
_sa avem rabdare si putere in ceea ce vom face
_sa putem sa Il aratam pe Dumnezeu copiilor
puteti sa va rugati pentru mine sa am intelepciune ,rabdare si creativitate in orele de arta; sa stiu cum sa ajut la integrarea voluntarilor in comunitate, ca ei sa vada pe Dumnezeu in ceea ce facem.
duminică, mai 30
mai 2010
Luna mai a inceput cu o sarbatoare 'ziua muncii' pe care am petrecut o impreuna cu copiii la padurea Garboavele. Ne am bucurat de vremea buna si de prezenta unui altuia. A fost frumos sa ma uit la ei cum se joaca si sa vad prietenia dentre ei.
Pe 3 mai am plecat in retragerea anuala a comunitatii, la Lepşa. tema retragerii pentru anul acesta a fost 'Comunitatea loc al teofanie'. in fiecare zi am discutat ,si apoi am meditat in timpul de solitudine, despre subtemele: ascultare, iertare, relatii, sfintenie, vocatie, intrupare.
Am avut un timp bun cu dimineti petrecute in solitudine in natura, cu prieteni, cu jocuri, cu drumetie pe munte...........

Pe 18 mai ne am luat La revedere, de la Josh, Robin si Lukas(ei au fost aici aproximativ 3 ani ,au fost deja aici cand am venit eu). am simtit ca Dumnezeu ia asa o mare binecuvantare de la mine, dar cred ca planurile lui Dumnezeu sunt perfecte. o sa le simt lipsa, si o sa ma intreb des 'ce lucru nou a facut Lukas astazi?'
Luna mai a inceput cu o sarbatoare 'ziua muncii' pe care am petrecut o impreuna cu copiii la padurea Garboavele. Ne am bucurat de vremea buna si de prezenta unui altuia. A fost frumos sa ma uit la ei cum se joaca si sa vad prietenia dentre ei.
Pe 3 mai am plecat in retragerea anuala a comunitatii, la Lepşa. tema retragerii pentru anul acesta a fost 'Comunitatea loc al teofanie'. in fiecare zi am discutat ,si apoi am meditat in timpul de solitudine, despre subtemele: ascultare, iertare, relatii, sfintenie, vocatie, intrupare.
Am avut un timp bun cu dimineti petrecute in solitudine in natura, cu prieteni, cu jocuri, cu drumetie pe munte...........
Abonați-vă la:
Postări (Atom)


