duminică, mai 30

mai 2010


Luna mai a inceput cu o sarbatoare 'ziua muncii' pe care am petrecut o impreuna cu copiii la padurea Garboavele. Ne am bucurat de vremea buna si de prezenta unui altuia. A fost frumos sa ma uit la ei cum se joaca si sa vad prietenia dentre ei.


Pe 3 mai am plecat in retragerea anuala a comunitatii, la Lepşa. tema retragerii pentru anul acesta a fost 'Comunitatea loc al teofanie'. in fiecare zi am discutat ,si apoi am meditat in timpul de solitudine, despre subtemele: ascultare, iertare, relatii, sfintenie, vocatie, intrupare.
Am avut un timp bun cu dimineti petrecute in solitudine in natura, cu prieteni, cu jocuri, cu drumetie pe munte...........

Pe 18 mai ne am luat La revedere, de la Josh, Robin si Lukas(ei au fost aici aproximativ 3 ani ,au fost deja aici cand am venit eu). am simtit ca Dumnezeu ia asa o mare binecuvantare de la mine, dar cred ca planurile lui Dumnezeu sunt perfecte. o sa le simt lipsa, si o sa ma intreb des 'ce lucru nou a facut Lukas astazi?'