Luna mai a inceput cu o sarbatoare 'ziua muncii' pe care am petrecut o impreuna cu copiii la padurea Garboavele. Ne am bucurat de vremea buna si de prezenta unui altuia. A fost frumos sa ma uit la ei cum se joaca si sa vad prietenia dentre ei.
Pe 3 mai am plecat in retragerea anuala a comunitatii, la Lepşa. tema retragerii pentru anul acesta a fost 'Comunitatea loc al teofanie'. in fiecare zi am discutat ,si apoi am meditat in timpul de solitudine, despre subtemele: ascultare, iertare, relatii, sfintenie, vocatie, intrupare.
Am avut un timp bun cu dimineti petrecute in solitudine in natura, cu prieteni, cu jocuri, cu drumetie pe munte...........